piątek, 18 września 2015

Wielka Wojna na Ziemi Rawskiej – wystawa w rawskim muzeum

18 września 2015
Muzeum Ziemi Rawskiej

W Muzeum Ziemi Rawskiej zostaną przedstawione zapomniane wydarzenia z historii Rawy sprzed stu lat. Otwarcie wystawy, któremu towarzyszyć będzie prelekcja Jacka Furmańczyka poświęcona działaniom wojennym na Ziemi Rawskiej, nastąpi o godz. 17 w piątek 18 września 2015 r.

Wielka Wojna na Ziemi Rawskiej 1914-1915. W stulecie walk - Muzeum Ziemi Rawskiej zaprasza do obejrzenia wyjątkowej wystawy. W odróżnieniu od pozostałych ekspozycji prezentowanych w tym roku, nowa wystawa została poświęcona wydarzeniom z historii Rawy i okolicznych gmin w dobie I wojny światowej. Została przygotowana specjalnie z myślą o prezentacji w Muzeum Ziemi Rawskiej, mając na celu upamiętnienie ofiar poniesionych w latach 1914-1915 przez mieszkańców powiatu rawskiego oraz żołnierzy, którzy tu wówczas polegli.

Autorami wystawy są Jacek Furmańczyk i Artur Gut. Jacek Furmańczyk, pochodzący z Płocka radca prawny i menadżer w dużej spółce telekomunikacyjnej, pasjonat historii, a w szczególności historii I wojny światowej, przez lata zgłębiał przebieg zmagań rosyjsko-niemieckich na ziemiach polskich, a w szczególności na terenach historycznego Mazowsza. Za namową Artura Guta, którego artykuły poświęcone historii Ziemi Rawskiej znane są m.in. z łamów „Głosu Rawy Mazowieckiej i Okolicy”, „Notatnika Rawskiego” i „KochamRawe.pl”, Jacek Furmańczyk zechciał udostępnić na potrzeby przygotowania wystawy swoje zbiory ikonograficzne jak też materialne pozostałości tamtych wydarzeń. Na wystawie zatem oprócz plansz przedstawiających najistotniejsze wątki związane z przebiegiem walk w Rawie i okolicach w latach 1914-1915, można będzie obejrzeć autentyczne pamiątki związane z tamtymi wydarzeniami.


Udostępnij znajomym!
Komentarze