poniedziałek, 18 stycznia 2016

Spektakl „TO BYŁO TAK"

18.30
MDK w Rawie

Spektakl „TO BYŁO TAK - czyli Śpiewające Listy z Podróży " to przeniesiona na deski sceniczne historia dwuletniego związku Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, dwojga gigantów, poetów polskiej piosenki. W spektaklu wykorzystano listy, które wymieniali między sobą (w stosunku do oryginałów oczywiście bardzo skrócone) oraz ich piosenki i wiersze.
Piosenki Osieckiej i Przybory...
Znamy je od dziesięcioleci, cytujemy ich teksty, słuchamy w niezliczonych wykonaniach. Dopiero jednak niedawno okazało się, że wiele z nich powstało jako wyraz uczucia między Agnieszką i Jeremim. W pierwotnej wersji były pisane tylko dla tej drugiej osoby. Dla przykładu: „Oświadczenie" Jeremiego Przybory czy „Dookoła noc się stała" Agnieszki Osieckiej. Słowa niektórych z tych piosenek często różnią się od nagranych potem ich komercyjnych wersji i dlatego są tak interesujące i godne zaprezentowania.
A listy?
O nich sam Mistrz Jeremi powiedział tak: „Zastanawiałem się, co zrobić z listami i doszedłem do wniosku, że nie jestem w stanie tego zniszczyć. Myślę, że literatura polska by nam tego nie wybaczyła."
Kiedy czytamy je teraz, my też dochodzimy do wniosku, że dobrze, iż nie zostały zniszczone. To naprawdę jest literatura piękna!
12 grudnia 2015 roku minęła SETNA rocznica urodzin Jeremiego Przybory i tego dnia w Białej Rawskiej odbyła się premiera spektaklu „To było tak" Grupy Muzyczno-Teatralnej Albi Artheamus.

Udostępnij znajomym!
Komentarze