sobota, 28 maja 2016

Koncert Golec uOrkiestra - Dni Rawy 2016

20.20
Scena zamkowa


Jako GWIAZDA WIECZORU podczas Dni Rawy 2016 wystąpi GOLEC UORKIESTRA.
Golec uOrkiestra to wyjątkowe zjawisko na polskim rynku muzycznym. Zespół powstał w 1999 roku, a jego liderami są Łukasz i Paweł Golcowie – „beskidzcy górale XXI wieku”, jak pisał o nich Janusz Stokłosa – jeden z najwybitniejszych polskich pianistów i kompozytorów.
Zespół zawojował muzyczną scenę niezwykle przebojową płytą zatytułowaną „Golec uOrkiestra 1” (1999), która w oryginalny sposób połączyła elementy góralskiego folku z charakterystycznymi cechami muzyki pop, rock’n’rolla i jazzu. Jej siłą napędową okazały się wyraziste, pełne zdystansowanego humoru piosenki, m.in. Lornetka, UFO, czy niezwykle elektryzująca Crazy is my live, do dziś rozgrzewające rzesze fanów na każdym z koncertów zespołu.
W 2000 roku zespół potwierdził swój sukces kolejną, jeszcze bardziej przebojową, płytą, noszącą tytuł „Golec uOrkiestra 2”. Osiągnęła ona status poczwórnej platyny, a jej sztandarowe Ściernisco.
W 2002 przyszła kolej na „Trójkę”, z której pochodzą ogniste Pędzą konie, oraz pełne życiowej mądrości Kto się ceni, za którą zespół otrzymał nagrodę Dragona przyznawaną przez radio RMF FM. Również „Golec uOrkiestra 4” (2004) i „Golec uOrkiestra 5” (2009) udowodniły, że braciom Golec pisanie przebojów przychodzi niezwykle łatwo. To z tych albumów pochodzą takie utwory, jak Nie ma nic, Góralskie tango, Wujek Louis song czy Życie jest muzyką.
Do najważniejszych osiągnięć zespołu, oprócz sprzedania kilku milionów płyt, należą: otrzymanie w 2000 roku na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Superjedynki w kategorii Zespół Roku, zdobycie dwóch Fryderyków w kategoriach Debiut Roku oraz Muzyka Tradycji i Źródeł, zdobycie nagrody TVP i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Genius Loci – Poloniae za popularyzowanie kultury polskiej w Polsce i za granicą, zdobycie dwóch telewizyjnych Wiktorów w kategoriach Odkrycie Roku oraz Najpopularniejszy Artysta. Zespół otrzymał również Asa Empiku za najlepszą sprzedaż płyt, statuetkę Najpopularniejszy Artysta Roku wręczoną na festiwalu Top Trendy, Nagrodę Polskiej Estrady Prometeusz, nagrodę Ikar za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz Ikonę Śląską, będącą ukoronowaniem ogromnej pracy włożonej w promocję własnego regionu.
W  2012 roku bracia otrzymali Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „za propagowanie i działanie na rzecz rozwoju rodzimej kultury”. Tym samym doceniona i uhonorowana została utworzona przez braci w 2003 roku Fundacja Braci Golec zajmująca się m.in. kultywowaniem muzyki łuku Karpat poprzez tworzenie na Żywiecczyźnie dziecięcych ognisk twórczości artystycznej (www.fundacjabracigolec.pl).
Ogromnym sukcesem zakończył się także jubileuszowy 50. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu w 2013 roku. W konkursie Super Premier za piosenkę Młody maj zespół otrzymał wszystkie najważniejsze nagrody tego konkursu, w tym nagrodę główną – Super Premierę im. H. Musioła, udowadniając tym samym, że niezmienna od lat wysoka forma artystyczna nie odstępuje zespołu ani na krok.
Wierność własnym korzeniom, oryginalność oraz bezkompromisowość w tekstach i muzyce sprawiają, że Golec uOrkiestra jest wciąż jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych zespołów w Polsce.

Udostępnij znajomym!
Komentarze