czwartek, 20 października 2016

W hołdzie Fryderykowi Chopinowi

18.00
MDK

W czwartek 20 października wystąpi w Rawie wybitny pianista prof. Marek Drewnowski. Recital fortepianowy rozpocznie się o godz. 18:00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury. Recital jest tradycyjnie wyrazem hołdu składanego Fryderykowi Chopinowi. W tym jednak roku dodatkową wartość stanowi jubileusz samego artysty. Profesor Drewnowski obchodzi 70. rocznicę urodzin i 60-lecie pracy artystycznej.
Organizatorem koncertu jest Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina w Łodzi oraz Miejski Dom Kultury. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął burmistrz miasta Rawa Mazowiecka - Dariusz Misztal.

Bilety w cenie 10 zł można nabyć w kasie MDK.
 

Marek Drewnowski, pianista i dyrygent, urodził się w 1946 r. w Kołobrzegu, związany przez długie lata z Łodzią, mieszka w pałacu Dylew k. Nowego Miasta, zaprojektowanym w latach 20. XX w. przez rawskiego architekta Konrada Kłosa.
Studia pianistyczne odbywał w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Ryszarda Baksta i Zbigniewa Drzewieckiego. Po śmierci profesora Drzewieckiego kontynuował studia u profesora Jana Hoffmana w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, gdzie otrzymał dyplom. W 2015 r. prezydent Andrzej Duda wręczył mu tytuł profesora.
Nagranie dwunastu sonat Domenico Scarlattiego w 1975 roku otworzyło artyście drogę do kariery międzynarodowej. Leonard Bernstein, po przypadkowym wysłuchaniu tego nagrania w radiu nowojorskim, zaprosił Marka Drewnowskiego na festiwal do Tanglewood, gdzie Drewnowski wystąpił z Bostońską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Bernsteina. W 1980 r. otrzymał stypendium Instytutu Literackiego w Paryżu. W 1989 r. wziął udział w uroczystym koncercie w Warszawie z okazji 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wystąpili wówczas: Leonard Bernstein, Barbara Hendricks, Hermann Prey, Liv Ullmann. Koncert transmitowało wiele światowych stacji telewizyjnych.
W 1991r. pianista otrzymał prestiżową Nagrodę Krytyków Muzycznych „Orfeusz" za prawykonanie Koncertu Fortepianowego Stefana Kisielewskiego. W dorobku fonograficznym Drewnowskiego znajdują się między innymi sonaty Domenico Scarlattiego, koncerty fortepianowe Carla Marii von Webera, koncerty fortepianowe F. Chopina w wersji kameralnej, II Koncert Fortepianowy Aleksandra Tansmana, IV Symfonia Karola Szymanowskiego. Nagrań płytowych dokonał m.in dla wytwórni: Polskie Nagrania, Tonpress, DUX, Harmusica Geneve, Régie Musicale, NVC Arts w Londynie. Marek Drewnowski wystąpił w roli Chopina w filmie Krzysztofa Zanussiego "Koncert Chopina". Artysta jest także współtwórcą filmu Izabeli Cywińskiej "Oczarowanie Fryderyka".
Obecnie stale koncertuje, prowadzi kursy mistrzowskie i pracuje nad dokończeniem nagrań na płyty CD dzieł wszystkich Fryderyka Chopina.
Źródło: http://www.rawamazowiecka.pl/
Udostępnij znajomym!
Komentarze