sobota, 25 sierpnia 2018

Noc Mazurka 2018. Na koniec

17.00 
ul. Miła 4 Już czas na ostatnie wydarzenie tegorocznej edycji Festiwalu "Noc Mazurka 2018"

I. Podróże z Małgorzatą Sokołowicz (godz. 17.00)
II. Zespół Fairies (godz. 17.50)
III. Piosenka jest dobra na.. (koniec)! (godz. 18.10)

Opis.

I. „Wschodnie krainy dziś ujrzałem we śnie”. Malarze-podróżnicy wyruszają na Wschód

W XIX wieku wszyscy marzyli o wschodnich krainach, które dzięki pisarzom i malarzom już w wieku XVIII stały się synonimem bogactwa, blasku słońca i tajemniczych zmysłowych odalisek z utęsknieniem czekających na europejskich kochanków. XIX wiek to jednak również wiek podróży, coraz łatwiejszych, coraz szybszych, coraz tańszych. Czy ci, którzy wyjeżdżają na Wschód odkrywają tam krainę swoich marzeń? Czy malarze-podróżnicy zmieniają sposób przedstawiania Orientu w swoich dziełach? Czy w rzeczywistości można odnaleźć ślady swoich snów?
W trakcie wykładu dzieła francuskich malarzy (Eugène’a Delacroix, Eugène’a Fromentina i Jeana-Léona Gérôme) zostaną zestawione z obrazami polskich twórców (Stanisława Chlebowskiego, Tadeusza Ajdukiewicza i Jana Matejki), co pozwoli pokazać podobieństwa i różnice w przedstawieniu Orientu przez francuskich i polskich malarzy-podróżników XIX wieku.

Małgorzata Sokołowicz ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim filologię francuską, polską i angielską. W 2011 roku obroniła w Instytucie Romanistyki UW rozprawę doktorską poświęconą kategorii bohatera romantycznego w poezji francuskiej i polskiej wieku XIX. Obecnie pracuje w Instytucie Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego i w Katedrze Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jest autorką wielu publikacji, również zagranicznych, obejmujących tematycznie szeroko pojętą komparatystykę, motywy Romantyzmu i Orientu oraz kwestie tożsamościowe.

II. Zespół Fairies to dwie siostry (pianistka i aktora). Ich kompozycje oparte są na klasyce gdzie dołączone są brzmienia indie pop oraz rock. Artystki są w trakcie nagrywania płyty. Na koncercie pojawią się ich własne kompozycje tj. New Hope, Pink Panter, Imagination, No matter how hard oraz inne covery.

Małgorzta Findysz - Pianistka, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Pianistka studiowała na Akademii Muzycznej w Łodzi oraz w Hochschule fur Music, Theater und Medien W Hanowerze (Niemcy) jako solistka oraz grając w duecie fortepianowym. Wzięła udział w wielu master klasach i grała koncerty na całym świecie. Występowała na wielu festiwalach m.in. Bebersee Music Festival (Niemcy), IKIF Music Festival w programie masterclass (NYC, USA), w Goeteborgu (Szwecja), w niezależnych koncertach na Łotwie (Daugavpils); pianistka grała podczas Marcowych Dni Muzycznych na Międzynarodowym festiwalu w Russe (Bułgaria - masterclass), na festiwalu Piano Duo w Gdańsku. Będąc członkiem duetu fortepianowego Sumlińska&Findysz, pianistki grały koncerty oraz nagrały płytę z dziełami m.in. Chopina, Beethovena, Mozarta, Lutosławskiego, Schuberta, Czernego, Shostakovicha oraz Rachmaninoffa.

Agniesza Findysz - Aktorka, wokalistka, autorka tekstów. Agnieszka ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie na specjalizacji wokalno-estradowej oraz Intensywny kurs aktorski w Lee Strasberg w Nowym Jorku. Pracowała w wielu Teatrach w Polsce tj. Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Trzyrzecze w Białymstoku Teatr Rampa w Warszawie, Teatr Muzyczny Roma w Warszawie, Teatr PWST w Krakowie etc. Agnieszka grała w filmach (Wildflower, Kosmos, Unbroken wings, Homeless) oraz serialach. Filmy z jej udziałem wyświetlane były na Polish Film Festiwal in LA (USA), Chelsea Film Festiwal in NYC (USA), Akbank Kisa Film Festiwal in Istanbul(Turcja). Agnieszka wzieła udział w wielu międzynarodowych warsztatach aktorskich oraz muzycznych z ludźmi z całego świata.

III. Piosenka jest dobra na.. (koniec)!

Program:
1. The Sound of Music z musicalu “The Sound of Music” - solo MARTA muz. Richard Rodgers, sł. Oscar Hammerstein II 2. Meina Herr (song Sally) z musicalu “Cabaret” muzyka: John Kander, słowa: Fred Ebb, przekład: Wojciech Młynarski – solo MARTYNA
3.Money z musicalu “Cabaret” muzyka John Kander, sł. Fred Ebb, tłum. Wojciech Młynarski - DUET
4. On my Own (Sama wciąż) z musicalu “Les Miserables” - solo MARTA muzyka. Claude-Michel Schönberg, sł.Alain Boublil, tłum. Daniel Wyszogrodzki
5. Take Me or Leave Me z musicalu “Rent”- DUET muzyka i słowa Jonathan Larson
6. How bout a dance z musicalu “Bonnie & Clyde” - solo MARTYNA muzyka: Frank Wildhorn, słowa: Don Black
7. Now That's What You Call A Dream (song Blanche) z musicalu “Bonnie & Clyde” - solo MARTYNA muzyka: Frank Wildhorn, słowa: Don Black
8. The Worst Pies in London z musicalu Sweenney Todd - solo MARTA muz. i sł. Stephen Sondheim
9. The Movie in My Mind z musicalu “Miss Saigon” - DUET muzyka Claude-Michel Schönberg, sł. Alain Boublil, przekłąd angielski Richard Maltby Jr
10. When It All Falls Down (song Heddy Hopper) z musicalu “Chaplin” - solo MARTYNA muzyka i słowa: Christopher Curtis
11. Memory (Pamięć) z musicalu „Cats” - solo MARTA muz. Andrew Lloyd Webber sł. T. S. Eliot, tłum. Daniel Wyszogrodzki
12. Macavity: The Mystery Cat z musicalu “Cats” - solo MARTA muz. Andrew Lloyd Webber sł. T. S. Eliot, tłum. Daniel Wyszogrodzki
13. I'm The Greatest Star z musicalu “Funny Girl” - solo MARTYNA muzyka: Jule Styne, słowa: Bob Merrill
14. Almost There z bajki “Księżniczka i Żaba” - DUET muz. Randy Newman
15. Zero to Hero z musicalu „Hercules” - DUET muz. Alan Menken, sł. David Zippel, tłum. Filip Łobodziński
16. Never Enough z musicalu “The Greatest Showman” - solo MARTA muz. i sł. Justin Paul i Banj Pasek
17. Let Me Be Your Star z serialu musicalowego “Smash” - DUET muz. Marc Shaiman, sł. Marc Shaiman i Scott Wittman

Artyści:
Martyna Henke - Studentka V roku kierunku Musical i Choreografia
Akademii Muzycznej w Łodzi. Nagrodzona stypendium rektora dla najlepszych studentów. Aktorka Teatru Logos oraz Łódzkiej Agencji Koncertowej. Członek obsady nowej produkcji Macieja Pawłowskiego o przygodach Dorotki i Czarnoksiężnika z Krainy Ozz.

Marta Kosiorek - Łowiczanka. Przed szerszą publicznością zadebiutowała w 2009 roku, jako solistka oratorium Pieśni Jerozolimskie. W dalszych latach występowała pod banderą łódzkiej grupy Skupkultury. Współpracowała z Orkiestrą Symfoniczną SONUS, Filharmonią w Rybniku, European Gospel Choir czy Zespołem Perkusyjnym Żyrardowskie Uderzenie. Była związana z warszawskim Teatrem Pijana Sypialnia oraz Śródmiejskim Teatrem Muzycznym. Obecnie jest studentką drugiego roku Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi na kierunku Musical i Choreografia, gdzie kształci swój głos pod okiem prof. Anny Dzionek-Kwiatkowskiej i prof. Ziemowita Wojtczaka.

Krzysztof Jaszczak - Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi na Wydziale Instrumentalnym Sekcja Fortepian oraz dyrygowanie przy Wydziale Wychowania Muzycznego. Podczas studiów rozpoczął współpracę z Teatrem Powszechnym w Łodzi, która trwała do 2008 roku, gdzie od 1995 roku był na stanowisku kierownika muzycznego. Napisał w tym okresie muzykę do dwóch spektakli oraz aranżacje do sześciu spektakli kabaretowych. W połowie lat 90-tych rozpoczął współpracę z Wojciechem Kępczyńskim – prekursorem musicalu w Polsce. Na początku z przerwami, ale od 2002 roku współpraca z Teatrem „Roma” była stała i występował tam w charakterze pianisty, a także jako asystent kierownika muzycznego oraz jako II-gi dyrygent. Od początku lat 90-tych ściśle współpracował z Łódzką Piwnicą Artystyczną „Przechowalnia”, kierowaną wówczas przez Elżbietę Adamiak i Andrzeja Poniedzielskiego. Jest członkiem zespołu współpracującego m. in. z czeskim bardem – Jaromirem Nohavicą. Współpracuje z wieloma teatrami w Polsce jako kompozytor oraz jako realizator spektakli muzycznych.


Projekt Noc Mazurka 2018 jest współfinansowane ze środków Miasta Rawa Mazowiecka oraz współorganizowane przez Akademię Muzyczną im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi.
Udostępnij znajomym!
Komentarze