sobota, 22 września 2018

Rawskie Dni Muzyki Klasycznej

18.00 
MDK w Rawie 

Rawskie Dni Muzyki Klasycznej to dwudniowe, cykliczne święto, którego głównym bohaterem jest muzyka poważna. Wydarzenie to po raz pierwszy wpisało się w kalendarz imprez, mających miejsce w Rawie Mazowieckiej, w 2006 roku i od razu zostało entuzjastycznie przyjęte nie tylko przez melomanów. Pierwszy z koncertów odbywa się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury, drugi zaś dzień przenosimy do jednego z rawskich kościołów, by zanurzyć się w świat muzyki sakralnej.
W ramach RDMK pojawili się znakomici muzycy tacy jak Iwo Orłowski, Tytus Wojnowicz i Jan Bokszczanin, soliści Opery Narodowej, koncerty dali również prof. Tomasz Gubiński, prof. Sławomir Kamiński, warszawscy artyści z Teatru Roma i Teatru Wielkiego w Łodzi. Rawianie gościli także słynnego polskiego tenora Wiesława Ochmana, ukraińskie Trio Akordeonowe „Harmonia” oraz armeńską sopranistkę Nairę Ayvazyan.
W tegorocznej odsłonie Rawskich Dni Muzyki Klasycznej pierwszego dnia tego wydarzenia, tzn. 22 września 2018 r. o godz. 18:00 w Miejskim Domu Kultury, będziemy świadkami widowiska muzycznego pt. „Uśmiechnij się z Kiepurą”, w którym wezmą udział znakomici artyści, na co dzień występujący na scenach znamienitych teatrów muzycznych w Polsce. W programie znajdą się najpiękniejsze arie, piosenki, duety z repertuaru Jana Kiepury i Marty Eggerth, wzruszające i zabawne sceny i anegdoty z życia legendarnej pary. Nie braknie porywających melodii, które artyści wykonają razem z publicznością. Cena biletu: 20 zł.
Wystąpią:
IWONA SOCHA – sopran – absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, ponadto współpracuje m.in. z: Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie, Operą Wrocławską, Teatrem Wielkim w Łodzi; jest laureatką Teatralnej Nagrody Muzycznej im. J. Kiepury w kategorii Najlepsza Śpiewaczka Operowa 2013.
.
JAKUB OCZKOWSKI – tenor – solista Teatru Wielkiego, Opery Narodowej, Laureat Międzynarodowych konkursów wokalnych, Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
ŁUKASZ LECH – artysta scen krakowski, aktor, znany z programów telewizyjnych, reżyser, laureat nagrody na międzynarodowym festiwalu filmowym Niepokalanów 2013.
Twórca wielu festiwali i koncertów autor i prowadzący cykliczne programy telewizyjne Parafia z sercem W rytmach Kryniczanki i wiele innych. Od 4 lat związany jako współrealizator festiwalu im. Jana Kiepury
Gwiazdą drugiego dnia RDMK będzie barokowy zespół VillaNova. Powstał on w styczniu 2012 roku z inicjatywy skrzypaczki Joanny Morskiej i specjalizuje się w wykonywaniu kameralnej muzyki europejskiej epoki Baroku, skupiając w swoim gronie znakomitych wokalistów i muzyków warszawskich, którzy grają na kopiach instrumentów z epoki. W Rawie Mazowieckiej dadzą koncert patriotyczny w 100-lecie Odzyskania Niepodległości pt. „Do kraju tego...”. W repertuarze znajdą się m.in. następujące utwory- „Uwertura” do opery „Halka” Stanisława Moniuszki, „Moja piosnka (II)” Cypriana Norwida- „ Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba...”, „Polonez Doroty” z opery „Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego, „Gaude Mater Polonia - Raduj się, Matko Polsko” , Mazurek op. 33 nr 3 Fryderyk Chopina, Trzy pieśni legionowe: „Przybyli ułani pod okienko...”, „Maki”, „Raduje się dusza...” pieśń 1-szej Kompanii Kadrowej etc.
Koncert ten odbędzie się 23 wrzenia 2018 r. o godzinie 19:30, a będzie on miał miejsce w kościele oo.Pasjonistów. Wstęp wolny.
Zespół VillaNova tworzą:
Jacek Urbaniak - flety, opracowanie muzyczne
Joanna Morska-Osińska - skrzypce, program, kierownik zespołu
Paweł Zalewski – viola da gamba
Michał Sawicki – szpinet

Ewa Domańska – recytacje
Jasin Rammal-Rykała– bas,


Udostępnij znajomym!
Komentarze